Wizje rewolucji w Przedwiośniu - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rewolucja została ukazana jako potężna siła przemieniająca ludzi w bezmyślnych morderców, owładająca ludzkimi umysłami (przypadek Baryki) lub budząca przerażenie i zgrozę (pani Brykowa). Czarek w przeciwieństwie do swojej matki zachłysnął się rewolucyjnymi ideami – społeczną równością i sprawiedliwością, bolszewickim idealizmem. To „zauroczenie” sprawiło, że dobrowolnie oddał skarb zakopany przez ojca w ogrodzie. Chłopak przysporzył swoim zachowaniem matce wiele zmartwień i kłopotów. Zupełnie nie umiał zrozumieć jej racji:

Matka nie chodziła na mityngi. Patrzyła teraz ponuro w ziemię i nie odzywała się z niczym do nikogo. Gdy była z Cezarym sam na sam, próbowała oponować. Lecz wtedy popadał w gniew, gromił ją, iż niczego nie może zrozumieć z rzeczy tak jasnych, prostych i sprawiedliwych. Gadała zaś niestworzone klituś–bajtuś. Twierdziła, że kto by chciał tworzyć ustrój komunistyczny, to powinien by podzielić na równe działy pustą ziemię, jakiś step czy jakieś góry, i tam wspólnymi siłami orać, siać, budować – żąć i zbierać. Zaczynać wszystko sprawiedliwie, z Boga i ze siebie. Cóż to za komunizm, gdy się wedrzeć do cudzych domów, pałaców, kościołów, które dla innych celów zostały przeznaczone i po równo podzielić się nie dadzą. – Jest to – mówiła – pospolita grabież. Niewielka to sztuka z pałacu zrobić muzeum.
Byłoby sztuką godną nowych ludzi – wytworzyć samym przedmioty muzealne i umieścić je w gmachu zbudowanym komunistycznymi siłami w muzealnym celu.


Barykowa trafnie przewidywała narodzenie się nowej arystokracji, komunistycznych dygnitarzy, którzy zajmą miejsce dawnych panów. Poglądy pani Jadwigi ukazują rewolucję z innej perspektywy: jej ofiarami stawali się ludzie bogaci oraz arystokraci – z dnia na dzień (bez podania przyczyny) stawali się biedakami, a w wielu wypadkach również więźniami. Nieważne, czy ktoś był uczciwy czy występny, młody czy stary, ważne okazywało się jego arystokratyczne pochodzenie. Taki los spotkał nie tylko księżnę Szczerbatow-Mamajew i jej cztery córki, ale również panią Barykową, która im pomogła. To moment aresztowania matki, a w konsekwencji również jej śmierć, otrzeźwiły myśli Baryki i pozwoliły mu przewartościować obraz rewolucji. Momentem przełomowym stał się tu pogrzeb matki, podczas którego Baryka dostrzegł brak ślubnej obrączki na jej palcu.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Symbole w „Przedwiośniu”
2  Jadwiga Dąbrowska - charakterystyka postaci
3  Adaptacja filmowa „Przedwiośnia”Komentarze
artykuł / utwór: Wizje rewolucji w Przedwiośniu


 • Do Justyny, Cezary moze zaczyna cos rozumiec gdy zabrakło mu luksusu, jednak rzeczywiscie jego zdanie zmienilo sie diametralnie po smierci matki, kolejnm wydarzeniem dzieki ktoremu zrozumiał , ze rewolucja nie jest dobra byla jego praca przy zwlokach i zobaczenie pieknej zabitej ormianki.Wtedy naprawde zrozumial, ze gina niwinni ludzie. Te 2 wydarzenia doprowadzily do zmiany zdania Cezarego na temat rewolucji. Wczesniej mimo niedogodnosci jakie go spotkaly mial i tak pozytywne zdanie o rewolucji. Pozdrawiam
  Asia ()

 • co do przemiany cezarego- pominieta zostala wazna scena, gdy cezary pracujac przy pochowkach trupow, wiozl cialo mlodej ormianki, ktorej widok totalnie nim wstrzasnal. w swoich myslach slyszal dialog swoj z dziewczyna, ktora przestrzegala go przed rewolucja i jej skutkami. dodatkowo wazna sprawa- scena ta byla stylizowana na jezyk biblijny, ukazana w sposob patetyczny..
  fleu ()

 • Moim zdaniem bardzo niekompletny obraz rewolucji, ponieważ nie ma tutaj nic o apokaliptycznej wizji tego przewrotu, którego najlepszym zobrazowaniem jest scena z zamordowaną Ormianką. Poza tym walki Ormian z Tatarami są tutaj potraktowane jak towarzyski mecz piłki nożnej, podczas gdy tam "Krew płynie ulicami jako rzeka wieloramienna". Do tego zgadzam się z moimi przedmówcami, że są tutaj również błędy merytoryczne: Cezary wydał skrytkę w domu z kosztownościami, a nie matkę.
  sebastian (omikron {at} vp.pl)

 • Dokładnie zgadzam sie z justyna dodam, ze to bylo wtedy gdy zabierano gabinet ojca(gdy je rekwirowano i wporowadzali sie nowi ludzie), Cezary przypomnial sobie zalecenie "Pilnowac jak oka w głowie!" ktore mial wypisane w malej ksiazeczce. Chcial ja odszukac wtedy. Pozdrowka
  Robert ()

 • Właśnie tego szukałam, świetne!
  Iloncia ()

 • nie zgadzam sie ze wszystkim, co tu napisano. zwłaszcza ze zdaniem, ze z powodu donosu Cezarego jego matka została zesłana na roboty. to był raczej nie tak. osobiscie uwazam, ze przemiana cezarego nie zaczeła sie z moemencie zniknięcia obrączki, ale wcześniej, gdy dostrzegł, że brakuje mu luksusu (zarekwirowanie mieszkania) i kiedy dostrzegł, jak jego matka ciężko pracuje i jak jest tym zniszczona
  justyna ()

 • spoko dzieki za umieszczenie wszystkiego o przedwiośniu...thx:
  izuś ()

 • hehe... przyda się ;)
  Anonim ()


Tagi:
Rewolucja w Przedwiośniu - Rewolucja - Baku -