Wizje rewolucji w Przedwiośniu - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Splatając jej zesztywniałe palce do snu wiecznego zobaczył również, że złota obrączka (...) zdarta została z palca wraz z nieżywą skórą, gdyż, widać, nie chciała poddać się rozłączeniu dobrowolnemu. Sczerniała, zapiekła rana widniała na tym miejscu, gdzie niegdyś była obrączka. Cezary zapamiętał sobie ten widok. Nikt nie umiał mu powiedzieć, kto zabrał ślubny pierścień matki. Na zapytanie, czy tu nastąpiła konfiskata, wzruszano urzędowymi ramionami, odpowiadano skrzywieniem ust w uśmiech pobłażliwy, ironiczny–nieironiczny, wyrozumiały. Teraz dopiero czuciem dotarł do wiadomości, dla kogo to w dzieciństwie i zaraniu wczesnych młodzieńczych lat przechowywał kinżał w skalnej kaukaskiej pieczarze.


Ta chwila to początek ideowej ewolucji bohatera. Zaczyna on rozumieć, że cenę za rewolucję i jej owoce płacą niewinni ludzie, dostrzegł krzywdę jednostki – nie jakiejś anonimowej osoby wieszanej podczas publicznej egzekucji, ale własnej matki, która o mały włos nie spoczęła w zbiorowej mogile.

Ale to był dopiero początek tragicznych skutków bolszewickiego przewrotu, który dał okazję do rozjątrzenia starej rany bakijskiego społeczeństwa – nienawiści Ormian i Tatarów, która teraz przerodziła się w nieludzką walkę. W Baku zapanowała całkowita anarchia i bezprawie. Dochodzi do rzezi, krew leje się ulicami, wszędzie jest pełno pozabijanych ludzi. Ci co przeżyli szybko uodparniają się na ten straszliwy widok. Cezary najpierw służy jako żołnierz jednej ze stron, następnie pracuje przy zakopywaniu trupów. To właśnie jedno z ciał przykuwa jego uwagę. Przepiękna naga postać młodej Ormianki wzbudza w nim niezwykłe, niemalże miłosne odczucia. Młody woźnica i piękna nieżywa dziewczyna prowadzą ze sobą niezwykły dialog:

Za coście mię zamordowali, podli mężczyźni?” „Nie wiem – jęknął woźnica. – Uczono mię imion tyranów przeszłości, którzy jakoby zbańbili naturę ludzką czynami swymi – po których przejściu trawa nie rosła. Byłoż kiedy pokolenie podlejsze niż moje i twoje, męczennico? Wytraconoż kiedykolwiek siedemdziesiąt tysięcy ludu w ciągu dni czterech? Widzianoż kiedy na ziemi takie jako te stosy pobitych?” „Nie zapomnij krzywdy mojej, woźnico młody! Przypatrz się dobrze zbrodni ludzkiej! Strzeż się! Pamiętaj!”


Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Stefan Żeromski - życiorys
2  Adaptacja filmowa „Przedwiośnia”
3  Ewolucja ideowa Cezarego BarykiKomentarze
artykuł / utwór: Wizje rewolucji w Przedwiośniu


 • Do Justyny, Cezary moze zaczyna cos rozumiec gdy zabrakło mu luksusu, jednak rzeczywiscie jego zdanie zmienilo sie diametralnie po smierci matki, kolejnm wydarzeniem dzieki ktoremu zrozumiał , ze rewolucja nie jest dobra byla jego praca przy zwlokach i zobaczenie pieknej zabitej ormianki.Wtedy naprawde zrozumial, ze gina niwinni ludzie. Te 2 wydarzenia doprowadzily do zmiany zdania Cezarego na temat rewolucji. Wczesniej mimo niedogodnosci jakie go spotkaly mial i tak pozytywne zdanie o rewolucji. Pozdrawiam
  Asia ()

 • co do przemiany cezarego- pominieta zostala wazna scena, gdy cezary pracujac przy pochowkach trupow, wiozl cialo mlodej ormianki, ktorej widok totalnie nim wstrzasnal. w swoich myslach slyszal dialog swoj z dziewczyna, ktora przestrzegala go przed rewolucja i jej skutkami. dodatkowo wazna sprawa- scena ta byla stylizowana na jezyk biblijny, ukazana w sposob patetyczny..
  fleu ()

 • Moim zdaniem bardzo niekompletny obraz rewolucji, ponieważ nie ma tutaj nic o apokaliptycznej wizji tego przewrotu, którego najlepszym zobrazowaniem jest scena z zamordowaną Ormianką. Poza tym walki Ormian z Tatarami są tutaj potraktowane jak towarzyski mecz piłki nożnej, podczas gdy tam "Krew płynie ulicami jako rzeka wieloramienna". Do tego zgadzam się z moimi przedmówcami, że są tutaj również błędy merytoryczne: Cezary wydał skrytkę w domu z kosztownościami, a nie matkę.
  sebastian (omikron {at} vp.pl)

 • Dokładnie zgadzam sie z justyna dodam, ze to bylo wtedy gdy zabierano gabinet ojca(gdy je rekwirowano i wporowadzali sie nowi ludzie), Cezary przypomnial sobie zalecenie "Pilnowac jak oka w głowie!" ktore mial wypisane w malej ksiazeczce. Chcial ja odszukac wtedy. Pozdrowka
  Robert ()

 • Właśnie tego szukałam, świetne!
  Iloncia ()

 • nie zgadzam sie ze wszystkim, co tu napisano. zwłaszcza ze zdaniem, ze z powodu donosu Cezarego jego matka została zesłana na roboty. to był raczej nie tak. osobiscie uwazam, ze przemiana cezarego nie zaczeła sie z moemencie zniknięcia obrączki, ale wcześniej, gdy dostrzegł, że brakuje mu luksusu (zarekwirowanie mieszkania) i kiedy dostrzegł, jak jego matka ciężko pracuje i jak jest tym zniszczona
  justyna ()

 • spoko dzieki za umieszczenie wszystkiego o przedwiośniu...thx:
  izuś ()

 • hehe... przyda się ;)
  Anonim ()


Tagi:
Rewolucja w Przedwiośniu - Rewolucja - Baku -