Ewolucja ideowa Cezarego Baryki - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Ostatnia scena, tak niejednoznaczna, również potwierdza, że Baryka nie umiał dokonać wyboru między rewolucją a ewolucją, wciąż szukając nowego rozwiązania.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Obraz życia ziemiaństwa w Nawłoci
2  Koncepcje naprawy Polski w „Przedwiośniu”
3  Adaptacja filmowa „Przedwiośnia”Komentarze
artykuł / utwór: Ewolucja ideowa Cezarego Baryki


 • win...rozmowa to nie jest takie złe słowo, biorąc pod uwagę to, że są to jego rozważania na temat jej piękna i tego, co ją spotkało, przy czym Baryka jakby mówi do siebie...
  Kamel ()

 • Opracowanie ma ułatwić zrozumienie książki, a streszczenie przypomnienie jeśli ktoś ją dawno czytał. Jak ktoś nie przeczytał tylko szuka streszczeń i przez to źle zrozumiał to jest wyłącznie jego problem, a nie problem serwisu.
  Klaudia ()

 • win-> jemu sie wydawalo, ze z Ormianka rozmawia. byla to jak najbardziej rozmowa, tylko ze toczyla sie nie realnie, a w imaginacji bohatera - nie bylo to jedynie zobaczenie jej na stosie.
  kiix ()

 • Zgadzam się z win, nie wszystko co znajduje się na tej stronie jest poporawne merytorycznie. Kiedyś wykorzystałam pewne elementy w wypracowaniu na język polski i okazało się, że są to błędy interpretacyjne:(
  meg ()

 • droga win:P cenie bardzo to opracowanie i nie sadze aby bylo ono wybrakowane. skoro ktos czyta opracowanie nie przeczytawszy ksiazki to po co w ogole się za nie zabiera? Fundamentem jest wlaśnie, aby znać treść książki, ponieważ opracowanie ma nas przecież "olśnić".
  peter ()

 • Bardzo cienie sobie opracowania na tej stronie, ale akurat charakterystyka Baryki jest naprawde, nawet nie tyle wybrakowana, ale przeinacza fakty i moze byc bardzo niezrozumiala dla osoby, ktora nie czytała ksiazki. Jak np. mozna napisac "Drugim ważnym momentem dla zmian światopoglądowych Baryki, była „rozmowa” z trupem pięknej Ormianki.", przeciez slowo "rozmowa" zmienia zupelnie postac rzeczy (nawet jesli postawiony został cudzysłów). Ja odebralabym to w ten sposob, że objwil mu sie duch, albo jakas mara, a tutaj chodzilo po prostu o zwykle dostrzeżenie jej ciała na stosie innych. Albo stwierdzenie, że "„uczciwość” rewolucjonistów pozostawia wiele do życzenia", hyh przeciez to jakas paranoja, jak mozna pisac o tragedii, ktora wywarla taki wplyw na bohatera takim lekkim jezykiem. Bezsensu.
  win ()

 • + fanatyzm Lulka, ktory zniecheca go do komunizmu, zebranie rewolucjonistow, no i ostateczne spotkanie z Laura, po ktorym znow staje na czele robotnikow..
  x ()


Tagi:
Cezary Baryka - Baryka - Cezary Baryka - młody gniewny - Cezary Baryka zmagania z Polską i poskością - Rewolucja - Rewolucja w Przedwiośniu -