Motyw wędrówki w „Przedwiośniu” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Zobacz również:

Cezary Baryka to postać dynamiczna, przemieniająca się na naszych oczach. Jego ewolucja wewnętrzna i ideowa wpisana została w życiorys wędrowca. Cezary, wychowany na obcej ziemi, w Baku, to człowiek z zachwianym poczuciem tożsamości, ani Polak, ani Rosjanin. Jego wędrówka nie jest podobna wędrówce Odysa, który przemierza morza, by dotrzeć do ukochanego, znanego domu. Cezary podąża za marzeniem wpojonym mu przez ojca i szybko się rozczarowuje. Tak naprawdę nie zna celu swojej długiej podróży.

Wędrówkę Baryki można podzielić na pewno na dwa etapy. Pierwszy z nich to droga przez bezkresną Rosję: najpierw z Baku do Moskwy, potem z Moskwy do Charkowa, a stamtąd w końcu do Polski. Ta część podróży ma coś z pielgrzymki do ziemi obiecanej, cała naznaczona jest cierpieniem i wyrzeczeniem, nawet oczyszczeniem, a na jej końcu czeka nowa cywilizacja „szklanych domów”.

Druga część wędrówki Cezarego rozpoczyna się w momencie uświadomienia sobie, że opowieść ojca to fikcja. Teraz rozpoczyna się podróż nieco błędna i przypadkowa. To ścieżka po trosze edukacyjna, po trosze inicjacyjna. Warszawa, wojenne bezdroża, Nawłoć, Chłodek, znowu Warszawa. Baryka poznaje zupełnie inny świat, innych ludzi, uczy się, popełnia błędy, kocha, a przede wszystkim poszukuje samego siebie, stara się kształtować swoje przekonania oraz poglądy.

Wędrówka Baryki ma charakter otwarty, koniec książki wydaje się dopiero początkiem właściwej podróży. Nie można powiedzieć, że Baryka w ostatniej scenie powieści jest już człowiekiem dojrzałym, w pełni ukształtowanym, podobnie jak jego ojczyzna znajduje się w stanie przedwiośnia, tak naprawdę ma za sobą wiele ciężkich, a jednocześnie cennych doświadczeń, z których dopiero teraz wysnuje odpowiednie wnioski.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Przedwiośnie - streszczenie szczegółowe
2  Stefan Żeromski - życiorys
3  „Przedwiośnie” – interpretacja tytułuKomentarze: Motyw wędrówki w „Przedwiośniu”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-08-14 21:16:04

ha ha ha głupio byłoby mi pisać na maturze (nawet podstawowej) treści zawarte na tej stronce... praktycznie zero kontekstów i jakichkolwiek nawiązań a przecież lektura nie jest oderwana od całej literatury, trzeba potrafić odnalezc powiązania między motywami, toposami które przeplatają się przez ogół literatury, za walory na maturze wpada kilka punktów, a nie wpadają bynajmniej za błędy rzeczowe, których jest tu sporo... generalnie całość bardzo powierzchownie traktuje problematykę i owszem może jest to założenie autorów strony ale nie rozumiem zachwytu czytelników... :?


2011-04-28 15:59:05

Aniu pierw popraw ortografie, a dopiero później się wypowiadaj ewentualnie zawsze możesz sama napisać swoje streszczenie i opracowania, wtedy na pewno ktoś obiektywny porówna oba i się okaże czy rzeczywiście to jest takie kiepskie i bez najistotniejszych szczegółów ;) pozdrawiam, a nawiasem mówiąc oba streszczenia jak najbardziej do przodu.


2010-11-29 22:38:11

Anno. Jesli szukasz najistotniejszych szczegolow, zajrzyj do ksiazki. Nastepnie porownaj z powyzszym streszczeniem, a zauwazysz, ze jest tutaj esencja. Jesli ksiazke przeczytalas, to powinnas wiedziec, ze opracowanie jest po to, zeby sobie przypomniec niektore wiadomosci, bo reszte powinnas miec w pamieci.


2009-05-05 17:22:05

nie rozumiem czy wy ludzie (nie wszyscy) chcielibyście wszystko dostać za friko? Przeczytałam lekturę i teraz tuż przed prezentacją to opracowanie po prostu spada z nieba! Zastanawia mnie również to, że niektórzy piszą, że jest "kiepskie streszczenie". Może otworzyliście sobie streszczenie w pigułce? Ono służy tylko temu by przypomnieć sobie NAJWAŻNIEJSZE fakty. Jak ktoś w ogóle nie czytał książki to niech przeczyta streszczenie szczegółowe, jest moim zdaniem dość nieźle opracowane. Moja ocena dla całego klp.pl 9,5/10


2009-05-03 13:55:19

Najbardziej zaj*** stronka :D całe LO nie przeczytałam żadnej książki, t.j. lektury. a moje wyniki to same 4 i 5 ze sprawdzianów z treści!! Brawo dla autorów!! jutro przeleję te wiadomości na papier :) P.S. może pomyślicie o wydaniu cyklu opracowań lektur w formie książkowej? o ile już takich nie ma bo się nie orientuję :) Pozdrawiam!!
Streszczenia książek
Tagi: