Katalog bohaterów Przedwiośnia - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Anastazy – jeden z domowników dworu w Nawłoci, młody ksiądz, przyrodni brat Hipolita. Postać niezwykle sympatyczna, domowy żartowniś, stały bywalec obiadów i podwieczorków. Anastazy szczególnym upodobaniem darzył Karolinę i to chyba on najbardziej cierpiał po jej tragicznej śmierci. Ksiądz jako jedyny wiedział o miłości Karoliny do Baryki, to on wezwał młodzieńca do umierającej. Już po śmierci dziewczyny obaj mężczyźni spotkali się w drodze na cmentarz, ksiądz obwiniał Cezarego za śmierć kuzynki, chciał go wyspowiadać, ale Baryka wzgardził tą propozycją.

Władysław Barwicki – narzeczony panie Kościeleckiej, bogaty „spryciarz”, który na równi z Laura pragnął Leńca. Barwicki to postać nieprzyjemna, odrzucająca swoja wymuskaną fizjonomią oraz postępowaniem. Mężczyzna ten nie poszedł na wojnę ze względu na „swą astmę”. Kiedy Baryka i Wielosławski walczyli za ojczyznę, on bawił się w Leńcu – to kolejny negatywny rys na biografii tego bohatera. Barwicki występuje w powieści głównie jako konkurent Baryki i reprezentant świata, w którym rządzą pieniądze, a nie autentyczne uczucia czy wielkie idee. Barwicki zdradzany przez Laurę w pewnym momencie odkrywa jej romans z Baryką i doprowadza do konfrontacji z Cezarym. Którejś nocy dochodzi do bijatyki między nim a Baryką, mężczyźni walczą o Laurę – Cezary z miłości, a Barwicki z ambicji. Barwicki ostatecznie żeni się z Kościeniecką. Z powieści nie dowiadujemy się niczego o losie tego małżeństwa.

Maciejuniu – stary sługa Wielosławskich, przywiązany do nich, obdarzany przez rodzinę (podobnie jak reszta służby) dużym zaufaniem oraz serdecznością – fakt ten wzbudza wątpliwości i lęk w Baryce, który przewiduje, że i w Polsce służba kiedyś wystąpi przeciwko panom (rewolucja).

Pan i Pani Turzyccy – rządcy; rodzina Wandy; to w czasie wizyty w ich domu Wanda podała Karolinie strychninę w soku.

Gruboszewski – ekonom z Chłodka, u którego mieszkał Cezary. Człowiek ten zupełnie nie rozumiał, po co Baryka przybył do Chłodka, przez cały czas sądził, że te młodziak chce go po prostu wygryźć z posady.


WARSZAWA:

Buławnik – współlokator Cezarego, warszawski spryciarz, który zawsze „śmierdział pieniędzmi”; postać nieeksponowana w powieści.

Antoni Lulek – anemiczny student prawa, kolega Cezarego. Lulek to krzewiciel komunistycznych idei, głosiciel rewolucji. Młody komunista lubił rozmawiać z Baryką, bo widział w nim nieco naiwnego słuchacza. Antoni postawił sobie za cel uczynienie z Cezarego prawdziwego komunisty. To Lulek zabrał Cezarego na tajne spotkanie warszawskich komunistów (to w czasie tego spotkania Cezary wyraził swoje wątpliwości odnoście możliwości przywódczych proletariatu) oraz na manifestację robotniczą.

Szymon Gajowiec – pierwsza (platoniczna) miłość pani Barykowej, podobnie jak ona spędził młodość w okolicach Siedlec. Gajowiec jako biedny młodzieniec pochodzący z chłopskiej rodziny nie odważył się poprosić o rękę panny Jadwigi, ani w żaden inny sposób wyznać jej swych uczuć. Dopiero kiedy rozeszła się wieść o zaręczynach panny Dąbrowskiej, ukochana otrzymała rozpaczliwy list od Gajowca – jednak było już za późno. Ten list stał się wyrzutem sumienia pani Barykowej, wspominała go do końca swych dni w Baku. Niewiele wiadomo o życiu Gajowca po wyjeździe pani Jadwigi do Rosji. W powieści bohater pojawia się dopiero w Warszawie jako wysoki urzędnik państwowy. Baryka zgodnie z radą ojca zwraca się do niego o pomoc. Gajowiec chętnie wspiera Barykę, zaprzyjaźnia się z nim i próbuje być dla niego przewodnikiem, nie bacząc na opór, jaki stawiał ten zbuntowany młodzieniec. Stara się (bezskutecznie) przekonać Cezarego do swoich poglądów na temat naprawy Polski.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Przedwiośnie - streszczenie szczegółowe
2  Przedwiośnie - ramowy plan wydarzeń
3  Jadwiga Dąbrowska - charakterystyka postaciKomentarze: Katalog bohaterów Przedwiośnia

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2011-05-03 12:47:55

Co do Cezarego to nie dokońca jest tak jak podaje streszczenie. Cezary odłącza się owszem, ale nie idzie w innym kierunku, tylko występuje na przód, zmierzając w kierunku żołnierzy, przez co w pewien sposób decyduje się na pewną śmierć


2010-04-24 19:15:49

Klaudynko, to ze ktoś krytykuje nie znaczy ze nie docenia pracy jaką włożył autor w napisanie charakterystyki bohaterów... Również uważam ze trochę więcej informacji o innych bohaterach poza Cezarym mogłoby się tu znaleźć jednak opracowanie jest OK.. Pozdrawiam


2008-10-15 22:27:22

Generalnie sporo si dowiedziałam dzięki temu streszczeniu ;) A jeżeli chodzi o komentarze np takiego osobnika jak "slon" to może nie krytykowałby innych skoro sam nie może napisać takiego streszczenia! Jeżeli Ci się to nie podoba to nie czytaj, albo napisz inne zobaczymy czy będzie takie dokładne! ;/ Wieli szacunek dla autora tego streszczenia. ;]


2007-01-27 11:36:11

Wszystko pieknie opisane, ale koniec - ktos zapomnial o jednym szczegole - otoz Cezary Baryka jednoczy sie z tlumem idacym na Belweder, jednak w pewnym momencie wychodzi poza tlum, co ma oznaczac ze nadal pozostaje indywidualista i nie do konca zgadza sie z idea tlumu. Czy Cezary tak naprawde mial swoje wlasne zdanie ? Kazdemu zaprzeczal, niczego nie przyjmowal za sluszne (pod koniec dziejow bohatera)


2006-12-12 19:50:36

Rzeczywiście opis Cezarego Baryki napisany jest bardzo dobrze, ale brakuje bardzo wielu informacji o reszcze bohaterów książki. W pełni zgadzam się z przedmówcą (slon)
Streszczenia książek
Tagi:
Jadwiga Barykowa - Jadwiga Baryka - Jadwiga z Dąbrowskich - Seweryn Baryka - Szymon Gajowiec - Antoni Lulek - Cezary Baryka - Baryka - Hipolit Wielosławski - Karolina Szarłatowiczówna - Wanda Okszyńska - Laura Kościeniecka - Władysław Barwicki -