Wizje rewolucji w Przedwiośniu - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rewolucja to jeden z najważniejszych tematów podjętych przez Żeromskiego w Przedwiośniu. Chociaż autor sam nie uczestniczył nigdy w podobnym rozruchu, to zdołał namalować jego przekonujący obraz w swojej powieści. Widzimy rewolucję z dwóch perspektyw – indywidualnej (los Baryki oraz los jego matki) oraz zbiorowej (mieszkańcy Baku).

Rewolucja bolszewicka ogarnia Baku w roku 1917.

Jednego dnia rozeszła się w mieście Baku lotem błyskawicy wieść: rewolucja! Co znaczyło w praktyce owo słowo, nikt objaśnić nie umiał, a gdy było najmądrzejszego poprosić o wyjaśnienie, na pewno orzekł coś innego niż poprzedni znawca i co innego niż jego następca.


Początkowo w Baku niewiele się zmieniło, było wręcz „głucho, martwo i nudno”. Dopiero przybycie nowego komisarza – Polaka – spowodowało znaczące zmiany w mieście. Przede wszystkim zostały zamknięte liczne instytucje użytku publicznego, takie jak banki. Sklepy przestały funkcjonować z powodu przejściowego braku towarów. Te małe niedogodności nie przeszkodziły bakijskim robotnikom popaść w euforię. Zbierano się na mitingach i publicznych egzekucjach, organizowano pochody. Obraz Baku w okresie rewolucji to obraz miasta zamkniętego. Dla rewolucjonistów taki stan był pożądany, wręcz pozytywny, bo w takiej sytuacji w końcu wszelkie dobra stawało się wspólne. Była to oczywiście jedynie gra pozorów, ponieważ to przywódcy rewolucji, nowi dygnitarze zamieszkiwali pałace dawnej, znienawidzonej arystokracji. Na ulicach odbywały się teraz pochody i manifestacje poparcia dla rewolucji, na których wykrzykiwano sztandarowe hasła komunistycznej ideologii. To siła tłumu podjudzanego przez rewolucjonistów przemieniała Baku w miejsce okrutnych mordów:

Nie na samych wiecach i zebraniach bywał młody Baryka. W tłumie, w podnieconym, wzburzonym, rozjuszonym natłoku ludzi, pędził nieraz do więzień, gdy wywłóczono z lochów różnych białogwardzistów, reakcyjnych generałów wsławionych okrucieństwami, i gdy ich mordowano. Patrzał, jak się w tej robocie odznaczali marynarze oraz rozmaite
osoby urzędowe. Czekał nieraz długo na samowolne egzekucje i przypatrywał się nieopisanym szaleństwom ludzkim, gdy zabijano powolnie, wśród błagań skazańców o rychlejszą śmierć.


Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Szczegółowy plan wydarzeń Przedwiośnia
2  Rola narracji w powieści „Przedwiośnie”
3  Jadwiga Dąbrowska - charakterystyka postaciKomentarze
artykuł / utwór: Wizje rewolucji w Przedwiośniu


 • Do Justyny, Cezary moze zaczyna cos rozumiec gdy zabrakło mu luksusu, jednak rzeczywiscie jego zdanie zmienilo sie diametralnie po smierci matki, kolejnm wydarzeniem dzieki ktoremu zrozumiał , ze rewolucja nie jest dobra byla jego praca przy zwlokach i zobaczenie pieknej zabitej ormianki.Wtedy naprawde zrozumial, ze gina niwinni ludzie. Te 2 wydarzenia doprowadzily do zmiany zdania Cezarego na temat rewolucji. Wczesniej mimo niedogodnosci jakie go spotkaly mial i tak pozytywne zdanie o rewolucji. Pozdrawiam
  Asia ()

 • co do przemiany cezarego- pominieta zostala wazna scena, gdy cezary pracujac przy pochowkach trupow, wiozl cialo mlodej ormianki, ktorej widok totalnie nim wstrzasnal. w swoich myslach slyszal dialog swoj z dziewczyna, ktora przestrzegala go przed rewolucja i jej skutkami. dodatkowo wazna sprawa- scena ta byla stylizowana na jezyk biblijny, ukazana w sposob patetyczny..
  fleu ()

 • Moim zdaniem bardzo niekompletny obraz rewolucji, ponieważ nie ma tutaj nic o apokaliptycznej wizji tego przewrotu, którego najlepszym zobrazowaniem jest scena z zamordowaną Ormianką. Poza tym walki Ormian z Tatarami są tutaj potraktowane jak towarzyski mecz piłki nożnej, podczas gdy tam "Krew płynie ulicami jako rzeka wieloramienna". Do tego zgadzam się z moimi przedmówcami, że są tutaj również błędy merytoryczne: Cezary wydał skrytkę w domu z kosztownościami, a nie matkę.
  sebastian (omikron {at} vp.pl)

 • Dokładnie zgadzam sie z justyna dodam, ze to bylo wtedy gdy zabierano gabinet ojca(gdy je rekwirowano i wporowadzali sie nowi ludzie), Cezary przypomnial sobie zalecenie "Pilnowac jak oka w głowie!" ktore mial wypisane w malej ksiazeczce. Chcial ja odszukac wtedy. Pozdrowka
  Robert ()

 • Właśnie tego szukałam, świetne!
  Iloncia ()

 • nie zgadzam sie ze wszystkim, co tu napisano. zwłaszcza ze zdaniem, ze z powodu donosu Cezarego jego matka została zesłana na roboty. to był raczej nie tak. osobiscie uwazam, ze przemiana cezarego nie zaczeła sie z moemencie zniknięcia obrączki, ale wcześniej, gdy dostrzegł, że brakuje mu luksusu (zarekwirowanie mieszkania) i kiedy dostrzegł, jak jego matka ciężko pracuje i jak jest tym zniszczona
  justyna ()

 • spoko dzieki za umieszczenie wszystkiego o przedwiośniu...thx:
  izuś ()

 • hehe... przyda się ;)
  Anonim ()


Tagi:
Rewolucja w Przedwiośniu - Rewolucja - Baku -