Ewolucja ideowa Cezarego Baryki - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Cezary Baryka to postać złożona, dynamiczna, dojrzewająca na oczach czytelnika. Ważnym etapem jego ewolucji jest zmiana stosunku do rewolucji – od początkowego zachwytu po dostrzeżenie jej zagrożeń i niesprawiedliwości. Po raz pierwszy Cezary styka się z rewolucją w Baku – tutaj nagle pojawia się to dziwne i nieznane zjawisko. Młody zapaleniec początkowo łatwo daje się zwieść pięknym ideałom równości i sprawiedliwości klasowej. Staje się jednym z towarzyszy, uczęszcza na mityngi, egzekucje, oddaje nawet skarb zakopany przez ojca w piwnicy. Jego bezkrytyczna wobec bolszewików postawa powoli zmienia się, gdy Barykę dotykają „skutki uboczne” rewolucji – głód, konfiskata mienia i mieszkania. Ważna okazuje się tu rola matki, która od początku miała racjonalne podejście do idei komunistycznych:

Twierdziła, że kto by chciał tworzyć ustrój komunistyczny, to powinien by podzielić na równe działy pustą ziemię, jakiś step czy jakieś góry, i tam wspólnymi siłami orać, siać, budować – żąć i zbierać. Zaczynać wszystko sprawiedliwie, z Boga i ze siebie. Cóż to za komunizm, gdy się wedrzeć do cudzych domów, pałaców, kościołów, które dla innych celów zostały przeznaczone i po równo podzielić się nie dadzą.


Ale to nie mądre słowa matki wpłynęły na zmianę poglądów syna, ale jej zewnętrzna przemiana. Któregoś dnia Baryka doznał olśnienia, zobaczył matkę zmęczoną, zmizerniałą, chorą. Śmierć matki oraz okoliczności tej śmierci były jednym z czynników wstrząsających młodym rewolucjonistą. W momencie, kiedy Cezary nie zobaczył na palcu matki obrączki ślubnej, dostrzegł, że „uczciwość” rewolucjonistów pozostawia wiele do życzenia. Drugim ważnym momentem dla zmian światopoglądowych Baryki, była „rozmowa” z trupem pięknej Ormianki. Wtedy to idealistyczne patrzenie do rewolucyjne dokonania zmienia się na podejście realistyczne, trzeźwo oceniające efekty przemian. Młody buntownik zaczyna dostrzegać w swoich czasach i w rewolucji pełnię niesprawiedliwego okrucieństwa.

Powrót ojca oraz opuszczenie Baku nie stanowi dla Baryki końca jego konfrontacji z rewolucyjnymi ideami. Bardzo pragnie zobaczyć Moskwę, w której rewolucja była w przecież na zaawansowanym etapie. Jednak wizyta w tym mieście stała się dla chłopca rozczarowaniem, Moskwa była pod wieloma względami niedostępna dla obcych. W drodze do Polski młodzieniec ogląda uciekinierów z kraju ogarniętego rewolucją, ludzi, którzy wracają do ojczyzny, nie potrafi pogodzić się z okrucieństwem, z jakim strażnicy odnoszą się do tych biednych ludzi. Rozumiał, że można tak traktować znienawidzonych burżujów, ale nie zwykłych robotników. Podróż do Polski to również czas zapoznania się z ideą „szklanych domów”. Opowieść ojca o nowej „szklanej”, czystej cywilizacji - pozbawionej chorób i biedy, w której sprawiedliwość i równość jest czymś naturalnym, a nie wymuszonym – wywołuje niedowierzanie. Szybko zresztą okazało się, że to jedynie wymysł umierającego.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Symbole w „Przedwiośniu”
2  Dzieje Cezarego Baryki w punktach
3  Karolina Szarłatowiczówna - charakterystyka postaciKomentarze
artykuł / utwór: Ewolucja ideowa Cezarego Baryki


 • win...rozmowa to nie jest takie złe słowo, biorąc pod uwagę to, że są to jego rozważania na temat jej piękna i tego, co ją spotkało, przy czym Baryka jakby mówi do siebie...
  Kamel ()

 • Opracowanie ma ułatwić zrozumienie książki, a streszczenie przypomnienie jeśli ktoś ją dawno czytał. Jak ktoś nie przeczytał tylko szuka streszczeń i przez to źle zrozumiał to jest wyłącznie jego problem, a nie problem serwisu.
  Klaudia ()

 • win-> jemu sie wydawalo, ze z Ormianka rozmawia. byla to jak najbardziej rozmowa, tylko ze toczyla sie nie realnie, a w imaginacji bohatera - nie bylo to jedynie zobaczenie jej na stosie.
  kiix ()

 • Zgadzam się z win, nie wszystko co znajduje się na tej stronie jest poporawne merytorycznie. Kiedyś wykorzystałam pewne elementy w wypracowaniu na język polski i okazało się, że są to błędy interpretacyjne:(
  meg ()

 • droga win:P cenie bardzo to opracowanie i nie sadze aby bylo ono wybrakowane. skoro ktos czyta opracowanie nie przeczytawszy ksiazki to po co w ogole się za nie zabiera? Fundamentem jest wlaśnie, aby znać treść książki, ponieważ opracowanie ma nas przecież "olśnić".
  peter ()

 • Bardzo cienie sobie opracowania na tej stronie, ale akurat charakterystyka Baryki jest naprawde, nawet nie tyle wybrakowana, ale przeinacza fakty i moze byc bardzo niezrozumiala dla osoby, ktora nie czytała ksiazki. Jak np. mozna napisac "Drugim ważnym momentem dla zmian światopoglądowych Baryki, była „rozmowa” z trupem pięknej Ormianki.", przeciez slowo "rozmowa" zmienia zupelnie postac rzeczy (nawet jesli postawiony został cudzysłów). Ja odebralabym to w ten sposob, że objwil mu sie duch, albo jakas mara, a tutaj chodzilo po prostu o zwykle dostrzeżenie jej ciała na stosie innych. Albo stwierdzenie, że "„uczciwość” rewolucjonistów pozostawia wiele do życzenia", hyh przeciez to jakas paranoja, jak mozna pisac o tragedii, ktora wywarla taki wplyw na bohatera takim lekkim jezykiem. Bezsensu.
  win ()

 • + fanatyzm Lulka, ktory zniecheca go do komunizmu, zebranie rewolucjonistow, no i ostateczne spotkanie z Laura, po ktorym znow staje na czele robotnikow..
  x ()


Tagi:
Cezary Baryka - Baryka - Cezary Baryka - młody gniewny - Cezary Baryka zmagania z Polską i poskością - Rewolucja - Rewolucja w Przedwiośniu -