Symbole w „Przedwiośniu”
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Przedwiośnie (tytuł) – przedwiośnie symbolizuje w powieści etap rozwoju, na jakim znajduje się niepodległa Polska w momencie przybycia na jej tereny Cezarego Baryki. Okazało się bowiem, że niedawno wyzwolony kraj boryka się z wieloma problemami gospodarczymi i ekonomicznymi, co stanowi źródło rozczarowania tak długo oczekiwaną niepodległością. Polska młodości Cezarego Baryki to czas przygotowania do prawdziwego odrodzenia, które oznacza tutaj wyjście z nędzy wszystkich klas społecznych, wyprowadzenie kraju z kryzysu gospodarczego, zapewnienie obywatelom dostępu do edukacji i opieki zdrowotnej. Owo przedwiośnie charakteryzuje się swoistą „błotnistością”, tak podkreślaną w różnych miejscach tekstu, a przeciwstawioną sterylności szklanych domów. Przedwiośnie to czas kiedy społeczeństwo dopiero zakasuje rękawy i bierze się do odbudowy państwa.

To dopiero przedwiośnie nasze. Wychodzimy na przemarznięte role i oglądamy dalekie zagony. Bierzemy się do własnego pługa, do radła i motyki, pewnie że nieumiejętnymi rękami. Trzeba mieć do czynienia z cuchnącym nawozem, pokonywać twardą, przerośniętą caliznę.


Ostatnia scena – odłączenie się od manifestujących – przedstawia ona głównego bohatera – Cezarego Barykę, kroczącego z manifestantami, pod rękę z Lulkiem, ale zaraz po tym, jak policja ukazuje się przed tłumem, Cezary wychodzi przed manifestantów. Scena ta ma charaktery wyraźnie niejednoznaczny, czyni powieść utworem otwartym. Odłączenie od manifestującego tłumu może symbolizować niezgodę z ideałami rewolucji. Należy jednak pamiętać, że ta scena została poprzedzona innym istotnym wydarzeniem. Oto młody rewolucjonista spotyka swoją dawną kochankę – burżujkę i wyznaje, że byłby gotów rozpętać rewolucję, by dostać w swoje ręce jej obecnego męża. To bardzo wiele mówi nam o motywacjach Cezarego – jego czyny nie są wynikiem przemyśleń, przyjęcia bądź odrzucenia postulatów którejś ze stron, ale stanowią skutek spiętrzających się emocji. Ostatnia scena może więc być wyrazem obaw autora o los młodego pokolenia, które ze względów emocjonalnych łatwo przyjmie ideologię bolszewików za swoją. Przecież rewolucja jest o wiele właściwsza młodym niż ewolucja.

Szklane domy – to symbol nowej cywilizacji opartej na postępie technicznym, cudownym wynalazku pozwalającym żyć ludziom w czystości i wygodzie za niewielką cenę, a dodatkowo wpływającym pozytywnie na ich życie moralne i duchowe. Szklane domy są jednocześnie piękne, funkcjonalne i kruche. Ich kruchość nie odnosi się wyłącznie do właściwości fizycznych, ma ona również znaczenie metaforyczne. Szklane domy symbolizują nową, ale kruchą, nietrwałą cywilizację. Nie uwzględniono w niej bowiem kwestii ludzkiej zawiści, chciwości, żądzy władzy, itp. tak właściwych współczesnemu światu. Szklane domy to synonim utopii.

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Stosunek Cezarego Baryki do rewolucji w „Przedwiośniu”
2  Adaptacja filmowa „Przedwiośnia”
3  Stefan Żeromski - życiorysKomentarze
artykuł / utwór: Symbole w „Przedwiośniu”


 • Szklane domy są przezroczyste a więc ich idea zawiera w sobie także pewien rodzaj nadzoru społeczeństwa zyjącego w tych domach ludzie nie mają nic do ukrycia. Pozdrawiam.
  K.R ()

 • ta strona to wybawienie dla ludzi takich jak ja- zaabsorbowanych biologia,chemia i fizyka, nie majacych czasu na czytanie calosci lektur. ;/ mam nadzieje, ze wykorzytam to, co tutaj wyczytalam jutro. I polamania dlugopisow, Maturzysci! :)
  aćka ()

 • Ja też za dwa dni piszę maturkę i ta stronka jest naprawdę świetna, jeśli chodzi o powtórzenie. Lektury starałam się czytać, ale przez profil biol-chem ich nie kończyłam! :):)Praktycznie zaglądałam tu przez całe trzy lata, także dzięki! Pozdrawiam tegorocznych maturzystów :):)
  Maa! ()

 • warto także zauważyć, że słowo 'przedwiośnie' pojawia się w przypisach Żeromskiego, na sam koniec sceny nocnej schadzki Cezarego i Laury w bibliotece. W tym znaczeniu przedwiośnie będzie wejściem Cezarego w dorosłe życie, a więc inicjacja seksualna, emocjonalne uniesienia itp. Poza tym przedwiośnie pojawia się także po przekroczeniu przez Cezarego granicy i zostaje skontrastowane ze szklanymi domami, o których marzył Seweryn.
  marika ()

 • Andrzeju, masz po cześci rację.Ale wydaję mi się, że to, co można znaleźć tutaj jest .świetnym wstępem do rozpoczęcia własnych analiz i bardzo dobrym przypomnieniem / uzupełnieniem tego, co przerabiało się na lekcji. Za dwa dni mam maturę i klp jest do powtórzenia genialne - przelecę po tematach i już pamiętam co czytałam przez całe LO.
  Clarie ()

 • opracowania są naprawdę luksus...godne poleceniu...w poniedziałek mam maturkę z polskiego i muszę przyznać że dziki tym opracowaniom dużo wiem..myślę ze to sie przełoży w poniedziałek na moim wypracowanku jakimś.hele...pozdrawiam serdecznie xDD
  Patuś maturzysta xDD (patrysiek77 {at} wp.pl)

 • dokładnie.....szczerze mówiąć nie czytalam zabyt wielu lektura a dzieki tym streszczenia i opracowania miałam na koniec 4 z polskiego.....teraz czytam na maturke zobaczymy jak bedzie
  angelika ()

 • Opracowanie jest niezłe. W "symbolice" nie zostały ujęte jeszcze dwa ważne symbole takie jak : rozmowa z trupem ormianki czy pożegnanie z martwą matką. Taki mały szczególik :) Pozdrawiam i polecam tę stronkę :)
  Neti ()

 • A ja dzień przed matura czytam sobie opracowania i streszczenia. Uwazam ze opracowania sa godne pochwaly, przekazuja wszystkie najistotniejsze informacje i wyciagaja konstruktywne wnioski. Tegpo samego dowiadywalam sie w LO ( chodzilam do klasy humanistycznej) informacje tu zawarte wystarczyly zeby na koniec skzoly miec ocene dobra z poslkiego wiec faktycznie. jesli komus sie nie podoba niech cyzta ksiazki a pozniej sam je analizuje:) pozdrawiam cala redakcje klp i dziekuje za wspolnie spedzone 3 lata:)
  Natalia maturzystka ()

Tagi:
Symbole w Przedwiośniu - Symbolika Przedwiośnia - Szklane domy - Walizka Seweryna Baryki - Ostatnia scena Przedwiośnia - Stefan Żeromski - Przedwiośnie - Przedwiośnie - Stefan Żeromski - Wizja szklanych domów - Opis szklanych domów -