Symbole w „Przedwiośniu” - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Przedwiośnie (tytuł) – przedwiośnie symbolizuje w powieści etap rozwoju, na jakim znajduje się niepodległa Polska w momencie przybycia na jej tereny Cezarego Baryki. Okazało się bowiem, że niedawno wyzwolony kraj boryka się z wieloma problemami gospodarczymi i ekonomicznymi, co stanowi źródło rozczarowania tak długo oczekiwaną niepodległością. Polska młodości Cezarego Baryki to czas przygotowania do prawdziwego odrodzenia, które oznacza tutaj wyjście z nędzy wszystkich klas społecznych, wyprowadzenie kraju z kryzysu gospodarczego, zapewnienie obywatelom dostępu do edukacji i opieki zdrowotnej. Owo przedwiośnie charakteryzuje się swoistą „błotnistością”, tak podkreślaną w różnych miejscach tekstu, a przeciwstawioną sterylności szklanych domów. Przedwiośnie to czas kiedy społeczeństwo dopiero zakasuje rękawy i bierze się do odbudowy państwa.

To dopiero przedwiośnie nasze. Wychodzimy na przemarznięte role i oglądamy dalekie zagony. Bierzemy się do własnego pługa, do radła i motyki, pewnie że nieumiejętnymi rękami. Trzeba mieć do czynienia z cuchnącym nawozem, pokonywać twardą, przerośniętą caliznę.


Ostatnia scena – odłączenie się od manifestujących – przedstawia ona głównego bohatera – Cezarego Barykę, kroczącego z manifestantami, pod rękę z Lulkiem, ale zaraz po tym, jak policja ukazuje się przed tłumem, Cezary wychodzi przed manifestantów. Scena ta ma charaktery wyraźnie niejednoznaczny, czyni powieść utworem otwartym. Odłączenie od manifestującego tłumu może symbolizować niezgodę z ideałami rewolucji. Należy jednak pamiętać, że ta scena została poprzedzona innym istotnym wydarzeniem. Oto młody rewolucjonista spotyka swoją dawną kochankę – burżujkę i wyznaje, że byłby gotów rozpętać rewolucję, by dostać w swoje ręce jej obecnego męża. To bardzo wiele mówi nam o motywacjach Cezarego – jego czyny nie są wynikiem przemyśleń, przyjęcia bądź odrzucenia postulatów którejś ze stron, ale stanowią skutek spiętrzających się emocji. Ostatnia scena może więc być wyrazem obaw autora o los młodego pokolenia, które ze względów emocjonalnych łatwo przyjmie ideologię bolszewików za swoją. Przecież rewolucja jest o wiele właściwsza młodym niż ewolucja.

Szklane domy – to symbol nowej cywilizacji opartej na postępie technicznym, cudownym wynalazku pozwalającym żyć ludziom w czystości i wygodzie za niewielką cenę, a dodatkowo wpływającym pozytywnie na ich życie moralne i duchowe. Szklane domy są jednocześnie piękne, funkcjonalne i kruche. Ich kruchość nie odnosi się wyłącznie do właściwości fizycznych, ma ona również znaczenie metaforyczne. Szklane domy symbolizują nową, ale kruchą, nietrwałą cywilizację. Nie uwzględniono w niej bowiem kwestii ludzkiej zawiści, chciwości, żądzy władzy, itp. tak właściwych współczesnemu światu. Szklane domy to synonim utopii.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Laura Kościeniecka - charakterystyka postaci
2  Geneza Przedwiośnia
3  Stefan Żeromski - życiorysKomentarze
artykuł / utwór: Symbole w „Przedwiośniu”


 • kpl.pl jest naprawdę niezłą stroną. wszystkie opracowania, streszczenia, opisy postaci są dopracowane a wnioski są trafne. jednakże nie jestem w pełni z nich zadowolony ponieważ są dość krótkie a przez to pobieżne. nie uświadczymy tu dogłębnej analizy symboliki utworu, czy też psychiki bohatera. problem jest zarysowany jedynie po krótce i bez głębiej przemyślanych wniosków.
  Andrzej ()

 • Super opracowanie i streszczenie. Stronka jest naj naj naj!!!
  Michał (michaljordan2 {at} wp.pl)

 • Tu jest wszystko!!!!Poprostu najlepsze opracowanie:)
  martita:) ()

 • Wszystko super tylko troche mało :P
  szpont ((-))

 • Winszuję. Cale opracowanie jest bardzo dobre i dokładne. Tego szukałam :-)
  madzia (-)

 • Gitara:)
  Maciej (siwy_19 {at} o2.pl)

 • calkiem przyzwoite opracowanie .... polecam!!!
  michal (gwizdek06 {at} op.pl)


Tagi:
Symbole w Przedwiośniu - Symbolika Przedwiośnia - Szklane domy - Walizka Seweryna Baryki - Ostatnia scena Przedwiośnia - Stefan Żeromski - Przedwiośnie - Przedwiośnie - Stefan Żeromski - Wizja szklanych domów - Opis szklanych domów -