Koncepcje naprawy Polski w „Przedwiośniu”
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W Przedwiośniu Żeromski stawia bardzo trudne dla jemu współczesnych pytanie: jak wyprowadzić z upadku niepodległą Polskę? Autor nie daje jednak czytelnikowi gotowej odpowiedzi, ale przeprowadza analizę różnych możliwości naprawy Polski. Pozwala w jednakowy sposób wypowiedzieć się w komunistom (Antoni Lulek), utopistom (Seweryn Baryka) oraz realistom (Szymon Gajowiec), a każda z koncepcji zostaje przefiltrowana przez świadomość Cezarego Baryki – przedstawiciela nowego pokolenia.

(...) Żeromski nie przemawia z pozycji autorytatywnego ideowo i moralnie narratora. Prawie wszystkie opinie ogólne zamknięte zostały w dyskusje bohaterów lub przepuszczone przez filtr mowy pozornie zależnej; nie powołuje też pisarz żadnej postaci w roli rezonera, którego poglądom dawałby całkowitą akceptację. Dyskusje toczą się między równorzędnymi, pełnoprawnymi przeciwnikami. We wszystkich występuje Baryka, wobec przeciwników ewolucji jako jej rzecznik, wobec komunistów – jako oponent.
(Henryk Markowski, W kręgu Żeromskiego, PIW, Warszawa 1977, s. 79-80.)


Koncepcja szklanych domów

Najpierw, zanim jeszcze Cezary ujrzał prawdziwą Polskę i jej problemy, zapoznał się z wizją swojego ojca, Seweryna Baryki, który opowiadał mu o Polsce jako o nowej cywilizacji szklanych domów. Seweryn opowiadał synowi o ich fikcyjnym krewnym i jeszcze bardziej fikcyjnych reformach, które wprowadził, aby zachęcić go do wyjazdu do kraju jego ojców.

W wizji starego Baryki podstawą nowej cywilizacji miały stać się wygodne, estetyczne mieszkania, dostępne dla wszystkich, nawet najbiedniejszych obywateli. Nowa technologia miała rozwiązać wszystkie ważne problemy społeczne i ekonomiczne. Budowa i obsługa szklanych domów dawałyby zatrudnienie każdemu człowiekowi zgodnie z jego zdolnościami. Dzięki pracy artystów i indywidualnym upodobaniom mieszkańców nowe osiedla byłyby nie tylko wygodne, ale i piękne, co sprawiałoby, że nawet bogaci ludzie chcieliby w nich mieszkać. Dzięki tym rozwiązaniom w sposób naturalny zapanowałaby w kraju upragniona równość i sprawiedliwość. Możliwość swobodnego rozwoju każdej jednostki i równe prawa doprowadziłyby do wygaśnięcia konfliktów, zapewniłyby poszanowanie ludzkiej godności.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Wizje rewolucji w Przedwiośniu
2  Adaptacja filmowa „Przedwiośnia”
3  Katalog bohaterów PrzedwiośniaKomentarze
artykuł / utwór: Koncepcje naprawy Polski w „Przedwiośniu”


 • Seweryn Baryka to taki trochę Jaque Fresco z przeszłości. Dzięki klp.pl za ogarnięte streszczenia i opracowania, dzięki nim kończę licbazę z 5 z polskiego. Pozdrawiam maturzystów '13 :)
  xo ()

 • jak dla mnie ok. czytac lektury trzeba, a to rozwinięcie tematu jest jak najbardziej ok w wypadku gdy nauczyciel nie domówił czegoś na lekcji dzięki bardzo : >
  Wiśnia (estryfikacja {at} o2.pl)

 • to zapraszam wszystkich "sprytnych" do dzialu symbole w powiesci, tam rozwiniety jest temat szklanych domow. a wystarczy tylko poszukac i pomyslec...
  inge ()

 • Nie, no po prostu poezja. to jest dokładnie, czego szukałem. Dzięki wszystkim, którzy nad tym pracowali. Oby tak dalej! już zawsze bd tu wracał! GGGG-Unit!
  5Bulletproof0 (new_york_yankees {at} vp.pl)

 • do Anonim obawiam się,że to nie jest dobry pomysł.... stronka jest świetna ale powinna służyc jako pewna podpowiedz do realizacji tematu.....bo bedzie ciezko na maturce :):)
  lol ()

 • szczerze trochę mało wnikliwe..znając życie w szkole zapytają cię o interpretację szklanych domów,a nie streszczenie końcówki pierwszego tomu..bo tak to wygląda..ale nie jest aż tak żle ..zawsze sie przyda,dla tych ,którzy nie czytają:)
  Amber ()

 • oj, nie powiedziałabym, ze to takie "extra". Niewiele tych informacji na temat koncepcji szklanych domów, to za mało i to wiele za mało...pozostałe koncepcje całkiem całkiem..
  Katarzyna (catherine8 {at} o2.pl)

 • o EKSTRA ! :) Dzieki :) zaraz wysle WSZYSTKIM znajomym :P i NIE bede musieli marnowac czasu na samodzielne odrabiane lekcji :)
  Anonim ()

 • Trafione w samo sedno:)
  Nikodem ()

Tagi:
Koncepcje naprawy Rzeczypospolitej w Przedwiośniu - Szklane domy - Seweryn Baryka - Szymon Gajowiec - Antoni Lulek - Koncepcja Szymona Gajowca - Koncepcja Antoniego Lulka - Rewolucja w Przedwiośniu - Wizja szklanych domów - Opis szklanych domów -