Ewolucja ideowa Cezarego Baryki - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Kolejnym ważnym etapem w ideowej ewolucji Cezarego okazał się pobyt w Nawłoci , w majątku Hipolita Wielosławskiego, gdzie obserwuje sytuację zupełnie dla niego niepojętą: dwa światy - służba i panowie – żyją razem w całkowitej harmonii. Nawłoć to obraz sielankowej, idealnej wiejskiej miejscowości, gdzie czas upływa wolno na przyjemnościach, a służba właściwie stanowi część rodziny. Mimo to Cezary nie może pozbyć się wrażenia, że to tylko złudzenie. Zwraca się z takim ostrzeżeniem do „Jaśnie-Hipcia”:

Strzeż się, bracie! Pilnuj się! Za tę jedną srebrną papierośnicę, za posiadanie kilku srebrnych łyżek, ci sami, wierz mi, ci sami, Maciejunio i Wojciunio, Szymek i Walek, a nawet ten Józio - Józio! - wywleką cię do ogrodu i głowę ci rozwalą siekierą. Wierz mi! Ja wiem! Grube i dzikie sołdaty ustawią cię pod murem... Nie drgnie im ręka, gdy cię wezmą na cel! Za jedną tę oto srebrną cukiernicę! Wierz mi, Hipolit! Błagam cię…


Strachowi przed podobnymi zdarzeniami towarzyszy jednak współczucie dla nędznego życia chłopów. Cezary pragnie zamieszkać wśród ludzi z Chłodka, by lepiej poznać i zrozumieć ich życie i problemy. Nie może zrozumieć, dlaczego ci biedacy nie chcą rewolucji.

„Cóż za zwierzęce pędzicie życie, chłopy silne i zdrowe! Jedni mają jadła tyle, że z niego urządzili kult, obrzęd, nałóg, obyczaj i jakąś świętość, a drudzy po to tylko żyją, żeby nie zdychać z głodu! Zbuntujcież się, chłopy potężne, przeciwko swojemu sobaczemu losowi!”


Ostatnia część książki to opis pobytu w Warszawie. Tu na młodego zapaleńca mają wpływ dwie postaci: student-komunista Antoni Lulek oraz stary przyjaciel Szymon Gajowiec. Lulek optował za rewolucją, za zniszczeniem burżuazji i przejęciem władzy przez lud, natomiast Gajowiec pragnął powolnych, ale długofalowych przemian. Cezary nie umiał w pełni zgodzić się z żądnym z tych poglądów. Dostrzegał pilną potrzebę naprawy ojczyzny, ale znając z autopsji konsekwencje rewolucji, nie mógł się na nią zgodzić. Cezary dyskutował i z Gajowcem, i z komunistami, przeciwstawiając się obu opcjom ideowym, nie umiejąc jednocześnie stworzyć własnego, pozytywnego programu. Jego wypowiedzi w czasie konferencji komunistycznej świadczą o tym, że nie czuł się jeszcze na taką wypowiedź gotowy. Jego rozdarcie doskonale odzwierciedla złożoność opisywanej przez Żeromskiego sytuacji w pierwszych latach niepodległości Polski.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Podobieństwa i różnice „Przedwiośnia” i „Pana Tadeusza”
2  Laura Kościeniecka - charakterystyka postaci
3  Jadwiga Dąbrowska - charakterystyka postaciKomentarze
artykuł / utwór: Ewolucja ideowa Cezarego Baryki


 • win...rozmowa to nie jest takie złe słowo, biorąc pod uwagę to, że są to jego rozważania na temat jej piękna i tego, co ją spotkało, przy czym Baryka jakby mówi do siebie...
  Kamel ()

 • Opracowanie ma ułatwić zrozumienie książki, a streszczenie przypomnienie jeśli ktoś ją dawno czytał. Jak ktoś nie przeczytał tylko szuka streszczeń i przez to źle zrozumiał to jest wyłącznie jego problem, a nie problem serwisu.
  Klaudia ()

 • win-> jemu sie wydawalo, ze z Ormianka rozmawia. byla to jak najbardziej rozmowa, tylko ze toczyla sie nie realnie, a w imaginacji bohatera - nie bylo to jedynie zobaczenie jej na stosie.
  kiix ()

 • Zgadzam się z win, nie wszystko co znajduje się na tej stronie jest poporawne merytorycznie. Kiedyś wykorzystałam pewne elementy w wypracowaniu na język polski i okazało się, że są to błędy interpretacyjne:(
  meg ()

 • droga win:P cenie bardzo to opracowanie i nie sadze aby bylo ono wybrakowane. skoro ktos czyta opracowanie nie przeczytawszy ksiazki to po co w ogole się za nie zabiera? Fundamentem jest wlaśnie, aby znać treść książki, ponieważ opracowanie ma nas przecież "olśnić".
  peter ()

 • Bardzo cienie sobie opracowania na tej stronie, ale akurat charakterystyka Baryki jest naprawde, nawet nie tyle wybrakowana, ale przeinacza fakty i moze byc bardzo niezrozumiala dla osoby, ktora nie czytała ksiazki. Jak np. mozna napisac "Drugim ważnym momentem dla zmian światopoglądowych Baryki, była „rozmowa” z trupem pięknej Ormianki.", przeciez slowo "rozmowa" zmienia zupelnie postac rzeczy (nawet jesli postawiony został cudzysłów). Ja odebralabym to w ten sposob, że objwil mu sie duch, albo jakas mara, a tutaj chodzilo po prostu o zwykle dostrzeżenie jej ciała na stosie innych. Albo stwierdzenie, że "„uczciwość” rewolucjonistów pozostawia wiele do życzenia", hyh przeciez to jakas paranoja, jak mozna pisac o tragedii, ktora wywarla taki wplyw na bohatera takim lekkim jezykiem. Bezsensu.
  win ()

 • + fanatyzm Lulka, ktory zniecheca go do komunizmu, zebranie rewolucjonistow, no i ostateczne spotkanie z Laura, po ktorym znow staje na czele robotnikow..
  x ()


Tagi:
Cezary Baryka - Baryka - Cezary Baryka - młody gniewny - Cezary Baryka zmagania z Polską i poskością - Rewolucja - Rewolucja w Przedwiośniu -